Kao korisnici mobilnih telefona sigurno ste primetili da se oni vremenom uspore, a razlozi koji dovode do toga su razni. U nastavku teksta vam donosimo pregled najčešćih razloga zbog kojih i dolazi do usporavanja.
1 Update operativnih sistema
Kad ste kupili Android telefon na njemu je bila instalirana određena verzija softvera i prateće aplikacije. U međuvremenu zbog potrošačkog društva izašli su novi telefoni koji su poboljšani hardverski i softverski u odnosu na svoje prethodnike. Na vašem telefonu hardver je ostao isti i s vremenom počeo da zaostaje za zahtevima novog operativnog sistema i aplikacija. Zato radi sporije i sa više poteškoća.
Šta preduzeti? Možete neko vreme izbegavati update na novije verzije, ali to ne može potrajati večno.
2 Update aplikacija
Sve vrste softvera mogu postati žrtva stalnih bespotrebnih nadogradnji. Čak i vrlo lagane aplikacije mogu se u kratko vreme pretvoriti u čudovišta koja troše resurse vašeg telefona.
Šta preduzeti? Zamenite aplikacije njihovim "light" verzijama ili alternativama. Krenite od aplikacija za društvene mreže, multimediju, vođenje beleški i produktivnost...
3 Propadanje memorije
Svi pametni telefoni koriste memoriju tipa "flash". Najrašireniji tip te vrste memorije zove se NAND. Iako je brza ima i loših strana, postaje sporiija što je više punite. Postoje tri vrste memorije NAND - SLC, MLC i TLC - ali sve imaju ograničenje koliko je puta moguće pisati po njima. Kad dostignete maksimalan broj pisanja dolazi do propadanja, što za posledicu ima usporavanje telefona.
4 Aplikacije u pozadini