Stara termalna pasta može da oteža pravilno hlađenje procesora i napravi nered, pa evo kako da je se rešite.
Vremenom, termalna pasta između vašeg procesora i hladnjaka može da se osuši i da dovede do visokih temperatura. Da ne spominjemo, overklokovanje procesora sa osušenom termalnom pastom može dovesti do određenih problema sa stabilnošću rada računara.
Čišćenje termalne paste takođe nije samo zadatak održavanja, bilo da želite da nadogradite na bolji procesor ili želite da ugradite drugi hladnjak, moraćete da se oslobodite stare termalne paste sa CPU-a.
Zašto vam je potrebna termalna pasta?
Iako metalna površina CPU hladnjaka i procesora izgleda glatko golim okom, ove metalne ploče imaju mikroskopske nesavršenosti koje mogu dovesti do lošeg prenosa toplote. Dve površine nisu u punom kontaktu zbog tih nesavršenosti, tako da termalna pasta ispunjava te vazdušne praznine, omogućavajući efikasniji prenos toplote.
Jednostavno rečeno, termalna pasta pomaže vašem CPU hladnjaku da radi svoj posao. Dobro hlađenje procesora znači manje potencijalnih problema sa performansama.
Dakle, evo kratkog vodiča o tome kako možete ukloniti staru termalnu pastu sa svog CPU-a.
Šta će vam biti potrebno da očistite termalnu pastu sa procesora
Prvo, biće vam potreban odvijač da biste odvili zavrtnje sa kućišta i CPU hladnjaka. Pošto ćete raditi sa elektronskim komponentama, treba da nabavite antistatičku narukvicu za zaštitu od statičkog pražnjenja.
Za čišćenje biće vam potrebne alkoholne maramice ili izopropil alkohol i papirni ubrusi. Ako nemate izopropil alkohol možete koristiti i aceton (odstranjivač laka za nokte).
Treba da nabavite kvalitetnu termalnu pastu ako planirate da ponovo sastavite svoj računar.
Kako očistiti termalnu pastu sa procesora?
Isključite računar iz izvora napajanja.
Uklanjanje hladnjaka:
Počnite tako što ćete isključiti napajanje hladnjak sa matične ploče. Zatim odvrnite hladnjak sa matične ploče. Kada to završite, nežno ga podignite, a ako se zalepio, lagano ga okrenite levo-desno da biste ga odvojili od termalne paste.
Brisanje stare paste:
Koristeći krpu nežno obrišite vidljivu termalnu pastu sa CPU-a i hladnjaka. Budite oprezni da ne pritiskate previše ili ne stružete površine.
Završno čišćenje:
Navlažite krpu sa izopropil alkoholom (90% ili više posto alkohola) i pažljivo očistite preostalu pastu sa CPU-a i hladnjaka.
Alkohol treba brzo da ispari, ostavljajući komponente čistim i spremnim za novu termalnu pastu.
Nanošenje paste:
Nakon što se uverite da su CPU i hladnjak čisti i suvi, nanesite tačku termalne paste veličine graška na sredinu CPU-a. Na hladnjak ne trebate stavljati pastu, dovoljno je samo na procesoru.
Ponovo pričvršćivanje hladnjaka:
Pažljivo postavite hladnjak preko CPU-a, poravnajte zavrtnje sa odgovarajućim rupama i prčvrstite hladnjak za matičnu ploču. Uverite se da je hladnjak bezbedno montiran i da se ne pomera. Ponovo povežite sve kablove koji su isključeni tokom procesa.
Koliko često treba zameniti termalnu pastu na procesoru?
U većini slučajeva, ne bi trebalo da ponovo nanosite pastu više od jednom u dve-tri godine, mada bi trebalo da zamenite pastu ako uklanjate hladnjak. Možda biste takođe želeli da razmislite o ponovnom nanošenju termalne paste ako primetite da vam temperatura procesora raste.