IP adresa je jedinstveni broj koji identifikuje uređaj povezan na internet. Pronalaženje IP adrese vašeg računara obično je prvi korak pri postavljanju mreže ili rešavanju problema sa internet vezom.
U ovom tekstu ćemo vam pokazati kako da pronađete svoju IP adresu.
Na internetu se računari ne identifikuju po imenu koje im date. Računari preferiraju brojeve (kao što ljudi koriste matične brojeve), a ti brojevi što koriste kao identifikaciju nazivaju se IP adresama. „IP“ je skraćenica za internet protokol.
Svaki uređaj ima dve IP adrese, javnu i privatnu adresu. Javna se koristi za komunikaciju sa širim internetom i privatnu internu adresu koja komunicira sa vašom lokalnom mrežom.
Ako vam je dodeljena IP adresa, ona je obično dinamička IP adesa jer je privremena, ruter sa svakim novim paljenjem uređaja može da dodeli drugu IP adresu. Možete podesiti „statičku IP adresu“ na računarima tako da se nikada ne menjaju, ovo može biti važno za neke vrste mrežnih komunikacija. Takođe možete dobiti statičku IP adresu za svoj ruter što je dobro ako, na primer, pokrećete web server, ali vaš provajder će to dodatno naplaćivati.
IP adrese su obično u istom formatu kao i 32-bitni broj, prikazane opsegom od 0 do 255, razdvojene tačkama, svaki skup od tri broja naziva se oktet. Ovaj format nazivamo IPv4 standard. U teoriji možete imati 0.0.0.0 do 255.255.255.255. Međutim, ovo je ograničilo internet na mogućih 4+ milijarde IP adresa, što nije bilo dovoljno.
Pa zato imamo i IPv6 standard, koji je 128-bitni, sa osam grupa od četiri heksadecimalne cifre, svi odvojeni dvotačkom (na primer: 2451:0db4:23a3:0000:0000:1a5e: 0673:1359). To nudi mnogo više od 4 milijarde adresa.
Kako pronaći svoju IP adresu
Jednostavno u Google ukucate „koja je moja IP adresa“ i rezultat će se pojaviti na vrhu stranice.
Program Command Prompt vam može pomoći da dobijete svoju javnu IP adresu.
Otvorite meni pretraži - search i otkucajte cmd .
Unesite komandu u komandnu liniju ipconfig i potvrdite Enter
U prozoru koji se otvorio videćete IPv4 adresu (ili IPv6 ako je podržan), masku podmreže, plus podrazumevani mrežni prolaz. Pogledajte iznad tog reda podataka u sredini i on pokazuje tip veze: „Wireless LAN adapter Wi-Fi“. Da je korišćena žičana veza, onada bi imali informacije pod „Eternet adapter“.