Kolika mi je brzina interneta zaista potrebna? Možda ćete postaviti ovo pitanje svaki put kada trebate da obnovite svoj ugovor za internet ili svaki put kada plaćate račun za internet.
Kovid pandemija je postavila veću potražnju za internetom nego ranije jer su resursi interneta morali da služe kao radni i školski pored svih vaših uobičajenih potreba.
Vaš cilj je da platite ono što zahtevaju vaše potrebe korišćenja. Starijim korisnicima kojim je internet potreban s vremena na vreme da bi bili u kontaktu sa decom i unucima verovatno ne treba toliko brz internet, kao strastvenim igračima ili strimerima.
Svako domaćinstvo ima sopstvenu definiciju o tome koja je brzina interneta potrebna za njihove potrebe, a evo nekoliko smernica o različitim brzinama i šta mogu da podnesu:
Internet brzina Podržani korisnici Rezime brzine
25 Mbps 1-3 Osnovna
100 Mbps 5-6 Prosečna
200 Mbps 6-10 Brza
500 Mbps 10+ Veoma brza
1,000 Mbps 10+ Super brza
Preporuke za brzinu interneta
Aktivnost Potrebna upotreba Naša preporučena brzina
Email 1 Mbps 1 Mbps
Web pretraživanje 3-5 Mbps 5-10 Mbps
Društvene mereže 3-5 Mbps 10 Mbps
Video pozivi 3-5 Mbps 10-15 Mbps
HD streaming 5-10 Mbps 15-25 Mbps
Online igranje 3–6 Mbps 30-35 Mbps
4K striming 25 Mbps 50 Mbps
Šta je dobra brzina interneta?
Svaka internet veza iznad 25 Mbps je dobra brzina interneta. Ovo je standard za prosečnu tročlanu porodicu, ali za veća domaćinstva od tri do pet članova treba da razmotrite brzine u opsegu do 100 Mbps.
Da bi bila dobra brzina interneta, veza mora da zadovolji potrebe domaćinstva, koje će varirati u zavisnosti od broja povezanih uređaja i broja ljudi koji koriste vezu odjednom.
Na kraju krajeva, odlučivanje o brzini interneta koje su vam potrebne nije tako jednostavno kao što izgleda.
Morate razmisliti o broju uređaja koji će se istovremeno povezati na vašu mrežu i šta tačno želite da radite sa svojom vezom.
Ako tražite samo strimovanje i surfovanje internetom, verovatno vam neće trebati mnogo. Ali ako želite da strimujete 4K video, igrate onlajn igre i povežete više uređaja, trebaće vam više propusnog opsega, za šta ćete morati da platite više.
Ono što plaćate možda i nije ono što dobijate. Ako nemate brzinu koju plaćate, možda je vreme da pozovete svog provajdera internet usluga.