Test brzine interneta meri brzinu i kvalitet veze vašeg uređaja na internetu. To radi pokretanjem više uzastopnih testova koji analiziraju različite aspekte vaše internet veze, odnosno ping (kašnjenje), brzinu preuzimanja i brzinu otpremanja.
Da li vaš provajder pruža brzine podataka koje su vam obećane?
Kada testirati brzinu interneta?
Ako vam Wi-Fi kasni dok učitavate web lokaciju ili strimujete svoju omiljenu emisiju, onda je pravo vreme za rešavanje problema. Najbolja polazna tačka je da proverite brzinu vašeg interneta.
Postoji nekoliko potencijalnih faktora koji mogu imati negativan uticaj na vaše stvarne brzine interneta u kući. Problemi sa ruterom su najčešći, a rešenje može biti jednostavno.
Pre nego što počnete da rešavate problem sa brzinom, važno je da znate šta treba da radite. U nastavku ćemo vam pokazati kako da proverite brzinu vaše internet veze, a zatim i nekoliko saveta za poboljšanje vaše veze.
Da biste proverili brzinu interneta, sledite ove jednostavne korake:
Test brzine:
Posetite web lokaciju Speedtest.
Kliknite na dugme Idi - Go da biste započeli test.
Dobićete trenutne rezultate koji pokazuju vašu brzinu širokopojasnog pristupa na bilo kom uređaju.
Svojstva mreže na Windows 10:
Otvorite Podešavanja - Settings.
Kliknite na Mreža i Internet - Network & Internet.
Izaberite Status.
U odeljku Promenite podešavanja mreže - Change your network settings kliknite na Prikaži svojstva mreže - View your network properties da biste videli brzinu veze za vaš Wi-Fi ili Ethernet adapter.
Test brzine na Webu:
U web pretraživaču na računaru, telefonu ili tabletu idite na stranice za testiranje brzine (kao što je Speedtest.net, Fast.com ili CloudFlare).
Pogledajte rezultate da biste videli brzinu internet.
FAST.com izračunava vašu brzinu interneta tako što preuzima i otprema sa Netflix servera, dajući vam maksimalnu brzinu koju vaša veza može da pruži.
Zapamtite da vaša stvarna brzina interneta može da varira u zavisnosti od faktora kao što su zagušenje mreže, od vašeg provajdera i tipa veze koju imate. Ovi testovi daju snimak vaše brzine u datom trenutku, tako da je dobro da ih pokrenete više puta da biste dobili prosečno očitavanje.
Šta učiniti ako vam je Wi-Fi spor
Isključite svoj Wi-Fi ruter na 60 sekundi, a zatim ga ponovo uključite. Ovo je obično brzo rešenje za problem sa brzinom interneta.
Takođe, proverite web lokaciju svog internet provajdera i vidite da li ima prekid rada. Ako je vaš provajder primetio problem, onda nema potrebe da rešavate problem.
Kao poslednji pokušaj, pozovite svog internet provajdera da biste utvrdili da li vaš Wi-Fi modem podržava brzinu vašeg internet plana ili postoje neki drugi problem sa brzinom interneta.
Šta učiniti ako je vaš Wi-Fi signal loš?
Ako vam se brzina interneta usporava kada se nalazite na različitim lokacijama u svom domu, to je znak da je vaš Wi-Fi signal slab i da mora da postoji poremećaj vašeg signala.
Ako sumnjate da je ovo vaš problem, Wi-Fi pojačivač (Wi-Fi extender) bi trebalo da vam pomogne. Možete uključiti Wi-Fi pojačivač u utičnicu u prostoru gde vam je potreban brži internet. Ako se problem sa sporom brzinom interneta nastavi, udaljenost ili prepreke možda nisu problem. Tada se preporučuje ažuriranje ili nadogradnja rutera.