Bitcoin je sve popularnije sredstvo plaćanja u digitalnom svetu, ali mnogi će reći da to ipak nije pravi novac. Najteže je zaraditi prvi bitcoin. Ne postoji savršen način da nabavite bitcoin, ali uz razne opcije na raspolaganju, jedna od njih će vam sigurno pomoći.
Bitcoin je digitalni novac, nije štampan i nije kontrolisan od strane bilo koga. Proizvode ga brojni ljudi pomoću računara u celom svetu koristeći software koji rešava matematičke probleme. Bitcoin je prvi primer ovakve valute nazvane kriptovaluta (cryptocurrency). U daljem tekstu ćemo vam predstaviti nekoliko načina na koji možete nabaviti svoj prvi bitcoin.
1 . Kupovina od online trgovca
Najlakši način da nabavite bitcoin-e je da ih kupite. Stranice kao što su Coinbase dopuštaju vam da kupiti bitcoin-e sa vašom lokalnom valutom, samo se trebat registrovati i potvrditi vaš bankovni račun i možete odmah početi s kupovinom bitcoin-a.
2. Kupite od lokalnog trgovca
Ako niste spremni ostaviti online servisu svoje lične i finansijske podatke, uvek možete koristiti web-mesta kao što su LocalBitcoins gde možete naći prodavca u svojoj blizini i kupiti bitcoin od njega. Ali preko LocalBitcoins, često ćete platiti bitcoin više nego što je njegova tržišna cena.
3. Pronađite Bitcoin bankomat
U Beogradu je postavljen prvi Bitcoin bankomat u regionu na kojem je moguća kupovina i prodaja ove kripto valute. Automati primaju isključivo dinare i to novčanice od 200, 500, 1000, 2000 i 5000 din. Automati ne vraćaju kusur, tako da pre kupovine morate pripremiti tačan iznos za koji želite kupiti bitkoine. Takođe morate pripremiti Vašu bitkoin adresu u formatu QR koda na Vašem telefonu ili odštampanog na papiru.
4. Putem berzi
Postoje potpuno razvijene berze gde možete čuvati svoj novac i menjati ga s tradicionalnim i drugim digitalnim valutama. Trenutno je većina berzi u svetu orjentisana samo na čuvanju valuta, dok je na vama da odlučite na kojoj ćete berzi trgovati. Na Buying Bitcoins Wiki možete pogledati listu većih berzi i kojim sve valutama one trguju.
5. Rudarenjem
Naravno, glavna tema u svetu bitcoin-a je rudarenje. Ukratko, rudarenje je postupak u kojem vi trošite snagu svog računara kako bi on radio na algoritmu i pritom „kopao“ bitcoinove.
Postoje tri osnovne kategorije opreme za rudarenje bitcoin-a: GPU, FPGA i ASIC, koje ćemo objasniti u tekstu koji sledi.
CPU/GPU rudarenje bitcoin-a
Najmanje učinkovita kategorija opreme za rudarenje bitcoin-a je sam vaš računar. Teoretski biste za rudarenje mogli da koristite snagu procesora svog računara ali u praksi je to rudarenje toliko sporo da uopšte nema svrhe. GPU-ove možete kupiti kod dva najveća proizvođača: ATI i Nvidia. Grafičke karte vrhunske tehnologije mogu koštati stotine dolara ali vam daju osetnu prednost u odnosu na rudarenje snagom procesora. Rudarenje bitcoin-a pomoću GPU-a je izumrlo u današnje vreme.
FPGA rudarenje Bitcoin-a
FPGA (eng. Field Programmable Gate Array) jeste integrisano kolo dizajnirano tako da može da se konfiguriše nakon što je proizvedeno. To omogućava proizvođačima opreme za rudarenja da kupe veću količinu čipova koje kasnije prilagode rudarenju bitcoin-a i takve ih ugrađuju u svoje uređaje za rudarenje. Budući da su prilagođeni rudarenju oni nude poboljšane performanse u odnosu CPU-ove i GPU-ove. FPGA sa jednim čipom može da proizvede i do 750 MH/sec.
ASIC rudar Bitcoin-a
Ovde ustvari počinje prava akcija. ASIC-i (eng. Application Specific Integrated Circuits) su specijalno dizajnirani uređaji za samo jednu namenu: rudarenje bitcoin-a izbezumljujućom brzinom uz relativno malu potrošnju struje. Budući da su ovi čipovi specijalno dizajnrani samo za taj zadatak i onda proizvedeni, oni su skupi i potrebno je mnogo vremena za njihovu izradu.
Bitcoin se rudari bolje na jačim i bržim mašinama. Rudarenje najpoznatije kriptovalute potroši neverovatnu količinu struje, a ukupna svetska potrošnja energije za stvaranje kriptovalute je oko 29.05 TWh, što je više struje nego što potroši čitava Srbija.
Primer:
Jedan naš poznanik čuo je od prijatelja da rudarenjem može zaraditi. Razmišljao je o tome da uloži 9000 eura u opremu ( četri mašine), jer su mu rekli da sa takvom opremom može dobiti oko 330 eura mesečno po mašini, od kojih je 50 eura trošak struje. Sada pogledajmo isplativost ulaganja tih 9000 eura. Nakon godinu dana profit je porastao za 50%, što znači da sada ima 13500 eura.
Mane Bitcoin-a
Zbog toga što kontrolni organ (banka) ne postoji (samim tim nema ni loga transakcije), povraćaj novca u slučaju da prodavac ne isporuči plaćenu robu i usluge ne može biti zakonski regulisan. Prosto rečeno, ako nekom platite u Bitcoin-ima, a taj neko vas zezne, možete se slikati. Prema nekim statistikama, oko 25% Bitcoin transakcija u poslednjih nekoliko godina završilo se takvom prevarom. Upravo zato postoje onlajn menjačnice, gde za odgovarajući procenat možete konvertovati Bitcoin u standardne valute.
Zaključak
Osim ako nemate besplatnu struju ili jako optimizovane mašine za rudarenje, ono je stresan, zahtevan, i većinom neisplativ posao. Nosi mnogo rizika, a malo opipljivih nagrada. Ako se ipak odlučite za rudarenje SRETNO!