Kako izabrati odgovarajuće zvučnike? Prilikom kupovine zvučnika, trebalo bi povesti računa o više stavki, a sve u skladu sa vašim ličnim potrebama.
Bez obzira na specifične potrebe šta vam može ili ne mora biti potrebno od zvučnika, postoje neke stvari o kojima ćete želeti da razmislite pre kupovine. Svaki od ovih kriterijuma ima nekoliko različitih opcija, a ono što je savršeno za jednu osobu možda nije idealno za drugu. Ali postoji neke stvari na koje treba obratiti pažnju pre kupovine zvučnka, a to su: cena, kvalitet zvuka, akustika.
Prva stavka koju bi trebalo razmotriti je cena. Budžet ne bi trebalo da igra glavnu ulogu pri izboru zvučnika. Ponekad je idealno rešenje moguće pronaći po nižoj ceni od očekivane. Nema potrebe da trošite hiljade dinara na džinovski par zvučnika ako je prostorija u kojoj ćete ih koristiti mala. Isto tako, mali zvučnik od par hiljada dinara verovatno nije idealan za impresivno postavljanje kućnog bioskopa.
Kvalitet zvuka
Ovo je jedna od glavnih karakteristika koju treba da proverite pre nego što razmislite o kupovini zvučnika. Kvalitet zvuka je veoma lična procena. Svako ima različite ukuse, tako da ono što jednoj osobi zvuči fantastično, drugoj je bezveze.
Slušanje muzike uživo je dobar pokazatelj za procenu zvučnika. Muzika treba da zvuči prirodno za vaše uši, da ima izbalansiran ton i da u njoj možete uživati tokom dužeg perioda.
Frekvencijski odziv zvučnika je takođe važan. Što je frekvencija niža, to će zvučnik zvučati bolje. Zvuk vrhunskog kvaliteta uglavnom dolazi po višoj ceni. Dakle, cena takođe igra važnu ulogu u izboru zvuka.
Akustika
Neće svaka vrsta zvučnika zvučati odlično u odabranom području. Manji zvučnici mogu biti odlični za malu spavaću sobu, ali mogu zvučati slabo kada se nalaze u velikoj sobi.
Dimenzije sobe, sadržaj u njoj i materijali takođe utiču na kvalitet zvuka. Zvuk se može odbijati od zidova, velikog nameštaja, golih podova dok tepisi, nameštaj i jastuci često apsorbuju zvuk. Dobro je imati balans i jednog i drugog.
Treba uzeti u obzir osetljivost zvučnika. Osetljivost se meri u decibelima (dB). Ovo pokazuje koliko glasan zvuk zvučnika može biti. Što je veća osetljivost, to više zapremine može da isporuči u watima.
Zvučnici od 80-88 dB se čuju slabo, a od 100 dB su glasni, veća osetljivost obično znači skuplji zvučnik.
Zvučnik može imati višestruku upotrebu. Može se koristiti za kućni bioskop, za računar, takođe možete odabrati prenosive zvučnike za slušanje zvuka u pokretu. Dakle, na osnovu mnoštva upotreba zvučnika, možete suziti izbore i tako izabrati najbolje zvučnike koje za svoj budžet možete priuštiti.
Kompleksne, skupe zvučne sisteme je verovatno najbolje prepustiti audiofilima i entuzijastima kućnog bioskopa. Uz to, ako osećate da ne dobijate ono što želite od trenutnih zvučnika kada slušate muziku ili gledate film, stereo zvučnici bi mogli biti upravo ono što vam treba.