Zaključavanje ekrana




Kada je u pitanju bezbednost ličnih podataka na telefonu, podešavanje zaključanog ekrana je najvažniji korak. Koji metod zaključavanja ekrana najbolje štiti vaš Android pametni telefon: PIN kod, lozinka, otisak prsta, šablon ili prepoznavanje lica?

 

Zaključavanje ekrana na telefonu

 

Sa svojim povećanim funkcionalnostima, mobilni uređaji obavljaju brojne svakodnevne aktivnosti, kao što su surfovanje internetom, rezervisanje termina, podešavanje podsetnika, deljenje datoteka, razmena poruka, video pozivi, plaćanja pa i mobilno bankarstvo.

S obzirom na sve ove funkcionalnosti, mobilni uređaji su ranjivi na onlajn pretnje i podložni fizičkim napadima zbog svoje prenosivosti.

Zašto je zaključavanje telefona važno

Lockscreen je prva odbrambena rezerva vaših podataka. Zaključavanjem telefona smanjujete rizik od krađe identiteta, prevare i drugih bezbednosnih pretnji. Evo nekih rizika koji se mogu sprečiti zaključavanjem telefona:

Pristup kontaktima trećih strana: Ako ostavite telefon otključan, svako će moći da dobije pristup vašem telefonu i vidi vaše kontakte.

Neovlašćeni pristup porukama i e-porukama: Neželjena lica mogu da čitaju vaše lične poruke i e-poruke, što je direktno kršenje vaše privatnosti.

Curenje ličnih fotografija i video zapisa: Ako vaš telefon nije zaključan, svako može da vidi vaše fotografije i video zapise, uključujući lični i osetljiv sadržaj.

Zlonamerne aktivnosti: Ako ne zaključate telefon, neko može da ga ukrade i instalira malware na vaš telefon, dobije vaše podatke, pa čak i da koristi vaš telefon za pokretanje sajber napada.

Da biste osigurali bezbednost vašeg mobilnog telefona, možete da podesite zaključavanje ekrana, unošenje lozinke, PIN koda, šablon, otisak prsta… tako ako se neko i dočepa vašeg uređaja, neće moći da mu pristupi.

Evo osnovnih tipova zaključavanja ekrana:

PIN kod: Izaberite PIN da biste otključali ekran.

Lozinka: Kreirajte lozinku za otključavanje ekrana.

Zaključavanje šablonom: Napravite šablon koji crtate na ekranu da biste ga otključali.

Takođe ćete videti opcije za uključivanje dodatnih biometrijskih funkcija: prepoznavanje lica ili otiske prstiju.

Prepoznavanje lica: Omogućava vam da otključate telefon i verifikujete se u aplikacijama jednostavnim držanjem lica direktno ispred ekrana telefona.

Otisci prstiju: Brzo i lako otvorite telefon dodirom prsta.

PIN kod

Jedan od najčešće korišćenih metoda za zaključavanje pametnog telefona je postavljanje PIN koda. Ovaj metod nudi ravnotežu između sigurnosti i pogodnosti, što ga čini popularnim izborom za mnoge korisnike. PIN kod je numerička lozinka koju morate uneti da biste otključali uređaj.

Lozinka

Složena lozinka kombinacija znakova koji koriste brojeve i slova, mnogo je sigurnija i od PIN koda. Uz ograničenja koja operativni sistem postavlja na broj pokušaja prijavljivanja, gotovo je nemoguće pogoditi lozinku.

Jedina mana ove opcije zaključavanja je unošenje dugačke lozinke stotinu puta dnevno što je zamorno.

Zaključavanje šablonom

Zaključavanje sa šablonom je verovatno najmanje siguran način zaštite vašeg pametnog telefona. U teoriji postoji oko 400 hiljada mogućih šablona zaključavanja. Neki od njih su zaista složeni, a u praksi većina ljudi koristi vrlo kratke, lako pogodne obrasce. Iako ovaj metod pruža umeren nivo bezbednosti i jednostavan je za korišćenje, lako ga je i pogoditi, koristeći uzorak mrlja na ekranu.

Otisak prsta

Ova vrsta biometrijske autentifikacije koristi vaš otisak prsta za otključavanje telefona. Ova metoda je brza, praktična i pruža visok nivo sigurnosti. Ponekad ova vrsta autentifikacije može da ne uspe ako su vam prsti mokri ili prljavi.

Pored toga, istraživači su nedavno otkrili brojne ranjivosti u vezi sa ovim metodom autentifikacije. Došlo je do napada koji iskorišćava ove ranjivosti pod nazivom BrutePrint. To je omogućilo hakerima da grubo nametnu mehanizam za prepoznavanje otiska prsta.

Međutim, sve su to napredne tehnike koje zahtevaju prilično visok nivo stručnosti, kao i određenu opremu i motivaciju da bi došlo do hakovanja uređaja. Stoga za ogromnu većinu Android korisnika, autentifikacija otiskom prsta ostaje bezbedna opcija.

Prepoznavanje lica

Android ne koristi tehnologiju kao Face ID koja se koristi u iPhone uređajima. Zato ona i nije tako pouzdana. Google navodi da je funkcija Face Unlock najmanje bezbedna. Zbog toga od modela Pixel-a 7, možete da koristite samo prepoznavanje lica za otključavanje ekrana, ali ne možete da potvrdite plaćanja ili da se prijavite na aplikacije.

Čak i ako koristite drugi Android pametni telefon koji vam omogućava da potvrdite plaćanja svojim licem, malo je verovatno da je tehnologija koja radi na njemu bezbedna.

Vlasnici Android pametnih telefona treba da poslušaju Google-ov savet da je bolje izbegavati korišćenje prepoznavanja lica za otključavanje telefona. Savršena bezbednosna kombinacija za Android telefone je otisak prsta za svakodnevno otključavanje, plus dugačak PIN kod ili lozinka kao rezervna opcija.

Zaključak
Zaključavanje telefona kada se ne koristi je jednostavan, ali presudan korak za osiguranje bezbednosti i privatnosti vaših ličnih podataka. Ako odvojite vreme da odaberete jaku i jedinstvenu lozinku i omogućite dodatne bezbednosne funkcije, možete zaštititi svoje informacije od neovlašćenog pristupa i potencijalnih pretnji.




Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © 2012 - 2024 ROUTER WLAN ® gurabija75 & endezija. Sva prava zadržana.