Kako uraditi update BIOS-a?




Pitate se kako da ažurirate BIOS na svom Windows računaru? Može da izgleda komplikovano i opasno, posebno ako niste sigurni kako se radi.

 

BIOS i UEFI su firmver matične ploče niskog nivoa koji povezuje računar i njegove hardverske komponente sa operativnim sistemom.

BIOS je skraćenica od "Basic Input-Output System" i predstavlja ugrađeni softver u čipu kontrolera na matičnoj ploči računara. Deluje kao most između hardverskih komponenti računara i operativnog sistema. Pomaže u učitavanju pokretača koji se pokreće i inicijalizuje OS na vašem sistemu.

Kada se sistem uključi, BIOS prolazi kroz POST ili samotestiranje po uključenju kako bi proverio da li postoje mogući problemi sa konfiguracijom hardvera. Ako nešto nije u redu, prikazuje se poruka o grešci ili pušta niz zvučnih signala da bi preneo kod koji ukazuje na problem.

Šta je UEFI?

Za razliku od svog prethodnika iz 70-ih godina dvadesetog veka, UEFI je moderan interfejs koji je uspostavljen kao standard 2007.

Skraćeno za "Unified Extensible Firmware Interface", UEFI je noviji od dva interfejsa firmvera za računare. On je naslednik BIOS- a i ima za cilj da reši tehnička ograničenja. Kao i BIOS, on takođe deluje kao posrednik za povezivanje hardverskih komponenti računara sa operativnim sistemom. Uz to, dolazi sa brojnim prednostima u odnosu na zastarelu tehnologiju.

UEFI skladišti informacije o inicijalizaciji i pokretanju u .efi datoteci u hard dive particiji koja se zove EFI sistemska particija. To je ista particija koja sadrži pokretač OS-a. Ovde je važno napomenuti da UEFI može direktno da pokrene operativni sistem zaobilazeći BIOS POST, što rezultira bržim vremenom pokretanja.

Kada treba da ažurirate BIOS?

Ažuriranje BIOS-a nije rutinsko, za razliku od ažuriranja aplikacija ili ostalih drajvera. Preporučljivo je da pokrenete ažuriranje samo kada proizvođač računara ili matične ploče to predloži.

Metode update BIOS-a se razlikuju, pa je od ključne važnosti da pratite uputstva proizvođača matične ploče.

Imajte na umu da update BIOS-a obično ne ubrzava performanse računara i ne preporučuje se sistemima koji već funkcionišu ispravno. BIOS se ažurira samo da biste ispravili greške ili proširili kompatibilnost sa postojećim hardverom.

Provera vaše trenutne verzije BIOS-a

Pre nego što odlučite da ažurirate na novi BIOS, moraćete da znate koju verzije imate da biste mogli da ga proverite u odnosu na listu dostupnih ažuriranja.

Pokrenite aplikaciju Informacije o sistemu i tu ćete videte verziju vašeg BIOS-a (ovde imate uputstvo za proveru verzije BIOS-a).

Kako uraditi update BIOS-a

Update BIOS-a

Pronađite najnovije ažuriranje BIOS-a na stranici za podršku vase matične ploče. Idite na stranicu podrške za matičnu ploču na web lokaciji proizvođača. Najnovije ažuriranje BIOS-a bi trebalo da bude u odeljku za podršku i preuzimanja. Ako ima novo ažuriranje vi preuzmite novu datoteku BIOS-a na računar, pa je iskopirajte i na USB disk. Nekada sistem može da traži nova ažuriranja iskljućivo sa USB diska.

Kako uraditi update BIOS-a

Mnoge matične ploče ne mogu ažurirati BIOS iz Windows-a. Zato morate ponovo da pokrenete sistem i uđete (ovde imate uputstvo kako ući u BIOS) u BIOS pa potražite u meniju opciju kao što je „EZ Flash, M Flash ili Q Flash“. Kada otvorite odgovarajući program za update BIOS-a (što zavisi od vaše matične ploče) pratite uputstva na ekranu da biste izabrali BIOS datoteku sa USB diska. Sam process ne traje duže od 2-3 minuta. Verovatno ćete videti meni statusa koji vam pokazuje napredak ažuriranja. Zatim će vas računar ili vratiti u BIOS ili će se ponovo pokrenuti.

Kako uraditi update BIOS-a

Neki proizvođači nude uslužne programe koji mogu da ažuriraju vaš BIOS direktno iz Windows-a.

Ažuriranje preko Windows softvera je zgodno, ali ako nešto krene naopako, uzrokujući pad sistema ili oštećenje BIOS datoteke, mogli biste imati ozbiljne probleme. Ali u većini slučajeva, to će raditi sasvim dobro.

Ako vidite opciju da napravite rezervnu kopiju trenutnog BIOS-a pre ažuriranja, uradite to. Potražite unos u redovima „Sačuvaj trenutne podatke BIOS-a“ i izaberite fasciklu u koju ćete ga sačuvati.

How to Update Your Computer's BIOS/UEFI

Pratite uputstva u aplikaciji da biste ažurirali BIOS.

Napredak ažuriranja bi trebalo da bude prikazan, a kada se završi, možda ćete morati ponovo da pokrenete računar da bi promene stupile na snagu.

I to je to, uspešno ste ažurirali BIOS svog računara ili laptopa.




Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © 2012 - 2024 ROUTER WLAN ® gurabija75 & endezija. Sva prava zadržana.