Kako poslati anonimni e-mail?




Želite da obavestite okolinu, a da ne budete otkriveni o nečemu što se dešava u vašem društvu, imate tajne za otkrivanje? Bez obzira na vaše razloge, moguće je poslati e-poštu, a da vam niko ne uđe u trag.

 

Kako poslati anonimni e-mail

 

Zašto biste želeli da šaljete e-poštu anonimno?

Postoji mnogo razloga zašto ljudi žele da šalju anonimne e-poruke. Ovo su neki od najčešćih razloga:

Radite kao novinar.

Zaštita ličnih podatka.

Izbegavanja praćenja na mreži od strane trećih strana, oglašivača i drugih.

Zaštitite osetljivih informacija o zdravstvenoj zaštiti ili pacijentima.

Prijave nepoštene, nezakonite ili nebezbedne poslovne prakse kao uzbunjivač.

Da se prijavite na web stranice ili zajednice bez otkrivanja svog pravog identiteta.

Da li se anonimni email može pratiti?

Ako je urađeno sve kako treba, anonimna e-pošta koja sakriva IP adresu pošiljaoca, metapodatke i druge informacije ne može se pratiti do pošiljaoca. Pre nego što pokušate da pošaljete anonimnu e-poštu, važno je da odredite koju vrstu informacija zapravo želite da sakrijete pre nego što odlučite koji metod ćete koristiti.

U nastavku daćemo neke načine za slanje anonimne e-pošte. Postoji više od jednog načina za slanje anonimne e-pošte, a mi smo sastavili neke od najboljih metoda u ovom članku.

Koristite šifrovanu i anonimnu uslugu e-pošte

Takvo šifrovanje pokriva vašu e-poštu, prijemno sanduče i listu kontakata. Anonimni i šifrovani dobavljači e-pošte funkcionišu na isti način kao i obični servisi e-pošte, dok nude end-to-end enkripciju, dodatna podešavanja privatnosti i robusnu zaštitu podataka. Takvo šifrovanje pokriva vašu e-poštu, prijemno sanduče i listu kontakata. Evo nekoliko provajdera koji nude usluge e-pošte koji vode računa o privatnosti.

ProtonMail

ProtonMail nudi end-to-end šifrovane poruke e-pošte sa drugim korisnicima ProtonMail-a. Nadležni organi ne mogu dobiti pristup vašim e-porukama, kao ni bilo ko na samom ProtonMail-u. Ako ste zabrinuti zbog slika u e-porukama koje vas prate, ProtonMail ih bezbedno prikazuje. Takođe možete podesiti da vaše poruke nestanu nakon određenog vremena.

Tutanota

Tutanota je anonimna usluga e-pošte koja nudi end-to-end enkripciju i dvofaktorsku autentifikaciju, čineći njenu uslugu izuzetno bezbednom. Kao usluga otvorenog koda, Tutanota omogućava stručnjacima za bezbednost da provere da li je zaista u stanju da kodira i da zaista štiti sve e-poruke koje se šalju i primaju.

Cyber Atlantis

Cyber Atlantis je besplatan i jednostavan za korišćenje e-pošte. Sve što korisnici treba da urade je da odu na sajt, unesu adresu e-pošte primaoca i pošalju e-poštu. Korisnici takođe mogu da koriste Cyber Atlantis da provere svoje IP adrese. Sajt takođe pruža resurse za čitanje i kontakte za one koji su zainteresovani za pitanja privatnosti.

Različiti provajderi nude različite funkcije, ali ProtonMail, Tutanota, Cyber Atlantis… su zagarantovano privatniji od Gmail-a ili Yahoo Mail-a.

Sakrijte svoju IP adresu

Koji god metod da odaberete za slanje anonimne e-pošte, vaš IP može i dalje biti problem. Da biste sakrili svoju IP adresu, trebalo bi da koristite VPN ili Tor pretraživač koji radi bez evidencije praćenja. VPN će šifrovati vašu vezu i usmeriti je preko posredničkog servera, skrivajući vašu stvarnu IP adresu. Tor će provući vašu vezu kroz nekoliko mrežnih čvorova, čineći vas nemogućim za praćenje.

Kako poslati anonimni e-mail, How To Send An Anonymous Email

 

Kreirajte novi nalog e-pošte

Najlakši način za anonimno slanje e-pošte je kreiranje novog naloga e-pošte. Ako morate da koristite usluge Gmail ili Yahoo Mail, možete da kreirate poštu koristeći lažne informacije. Izaberite lažno ime, kućnu adresu, datum rođenja i ne navodite broj telefona. Imajte na umu, međutim, da čak i uz ove mere predostrožnosti, ove usluge će i dalje pratiti vaša sajber kretanja. Od provajdera se takođe traži da ove informacije dostave organima za sprovođenje zakona.

Kreirajte „Burner“ nalog

Nalozi e-pošte Burner slični su jeftinim, prepaid telefonskim karticama koji se mogu koristiti kratko vreme, a zatim odložiti. Jednokratna e-pošta je besplatna usluga e-pošte koja omogućava primanje e-pošte na privremenu adresu koja se sama uništava nakon određenog vremena. Burner nalozi su poznat po imenima kao što su: tempmail, 10minutemail, e-mail za bacanje, lažna pošta, generator lažne e-pošte, pisač pošte ili trash-mail. Mnogi forumi, vlasnici Wi-Fi mreže, web lokacije i blogovi traže od posetilaca da se registruju pre nego što mogu da pogledaju sadržaj, postave komentare ili preuzmu nešto. Burner nalog je najnaprednija usluga e-pošte koja vam pomaže da izbegnete neželjenu poštu i ostanete bezbedni. Možete da šaljete i primate e-poštu tokom kratkog vremenskog perioda sa malo informacija koje vas povezuju sa aktivnošću.



Slično šifrovanim nalozima e-pošte, nalozi za snimanje ne maskiraju vašu IP adresu. Burner nalozi takođe mogu biti korisni za izbegavanje neželjene pošte korišćenjem naloga samo za primanje e-pošte kada se registrujete za određene web lokacije ili usluge kojima je potrebna adresa e-pošte za pristup ili popuste pri kupovini.

Koristite anonimni operativni sistem

Ako koristite Windows 11, 10 …, macOS, Android ili iOS, vaše aktivnosti na mreži mogu da prate drugi nalozi na koje ste prijavljeni ili reklamne kompanije. Da biste izbegli da vas prate aplikacije trećih strana, možete koristiti anonimni operativni sistem. Mnoge Linux distribucije, kao što je Tails, su dizajnirane da budu potpuno anonimne. Tails se može instalirati na USB disk koji možete koristiti za pokretanje bilo kog računara. Sva vaša aktivnost se briše kada isključite Tails.

Usluge e-pošte koje treba izbegavati zbog zabrinutosti za privatnost

Neke od glavnih prednosti većih, korporativnih kompanija za e-poštu kao što su Yahoo Mail i Gmail su to što su besplatne, jednostavne za upotrebu. Međutim, vaša privatnost im obično nije na prvom mestu i treba da zapamtite da ove kompanije uvek imaju pristup vašem nalogu e-pošte. Ako ste zabrinuti za privatnost, trebalo bi da razmislite o izbegavanju Yahoo Mail-a i Gmail-a.

Gmail

Google ima dugu istoriju nepoverljivog ponašanja jer skenira sadržaj e-pošte klijenata i koristi u marketinške svrhe. Iako Google tvrdi da je prestao sa tom praksom, i dalje daju trećim stranama pristup prijemnim sandučićima klijenata.

Yahoo Mail

2016. godine. je izašlo na videlo da je Yahoo američkim obaveštajnim službama obezbeđuje pristup stotinama miliona korisničkih naloga. Yahoo je priznao da koristi kolačiće i druge taktike za praćenje korisnika.

Ne morate da budete u posebnoj situaciji da biste bili zainteresovani za to kako funkcioniše anonimna e-pošta. U stvari, ako ste uopšte zabrinuti za privatnost, možda biste želeli da razmislite o tome da čak i neznatno promenite svoje ponašanje u korišćenju e-pošte korišćenjem alata kao što su šifrovane e-poruke i nalozi za snimanje kada šaljete poruke sa osetljivim sadržajem. Samo zapamtite da, bez VPN-a, vaša aktivnost i dalje može da bude povezana sa vašom IP adresom preko vašeg ISP-a, a vaša e-pošta takođe može da sadrži metapodatke koje morate da uklonite.




Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Copyright © 2012 - 2024 ROUTER WLAN ® gurabija75 & endezija. Sva prava zadržana.