Kada je u pitanju RAM memorija, korisnici misle da je više bolje. Obično više RAM-a znači da će vaš sistem raditi bolje, ali količina RAM-a koju imate nije jedini faktor na koji treba da obratite pažnju.
Vaš računar koristi RAM memoriju za rukovanje aplikacijama i zadacima na kojima aktivno radite. Kada nemate dovoljno RAM memorije, vaš računar usporava. Pored količine RAM memorije treba voditi računa i o tipu memorije koju vaš računar koristi.
RAM memorija ima brzinu prenosa podataka koja ima dve varijante: SDR i DDR (Double Data Rate), da li je DDR2, DDR3, DDR4 ili DDR5.
Kako da proverite koji je tip vaša RAM memorija?
Nije sva RAM memorija ista, pri čemu su neke mnogo brže od drugih. Razlika neće biti očigledna običnom korisniku koji uglavnom pretražuje web, ali ako ste igrač ili profesionalac, brzina RAM memorije može biti važna. DDR2 memorije imaju brzine od 400 MHz - 800 MHz, DDR3 nudi brzine prenosa ili čitanja/pisanja do 2133 MHz, a DDR4 nudi brzine prenosa do 3200 MHz. Brzine DDR5 počinju na 4800MHz i kreću se do 6400MHz. DDR5 memorija je napravljena da izađe u susret zahtevima za boljim performansama, a DDR4 standard je bio pre svega usmeren na manju potrošnju energije. Znači DDR5 standard je bacio akcenat na bolje performanse.
Brzina DDR memorije se takođe meri u GB prenetih podataka u sekundi, pa je tako brzina za DDR2 do 6.4 GB/s, DDR3 do 14.9 GB/s, DDR4 25.6 GB/s, a DDR5 do 51.2 GB/s.
Provera tipa RAM-a, kada znate brzine koje treba da tražite, je veoma laka.
U polje Pretraži - Search ukucajte "task" i otvorite Task Manager ili pritisnite kombinaciju tastera Ctrl + Shift + Escape.
Idite na karticu Performanse - Performance.
Izaberite memoriju iz kolone sa leve strane i pogledajte u gornjem desnom uglu koliko RAM-a imate i koji je tip.
RAM memorija nije jednaka na svakom računaru tako da se DDR čip na vašem sistemu može razlikovati od onog na drugom sistemu. Brzina koju može memorija da ponudi zavisi od specifičnog čipa koji je instaliran na računaru.
Možete proveriti i fizički koji RAM modul imate
Većina RAM modula dolazi sa oznakom za identifikaciju tipa RAM-a. Obično će ove nalepnice biti direktno na RAM memoriji. Na nalepnici ćete pronaći serijski broj modula i tip memorije, koji zatim možete potražiti u pretraživaču da biste saznali ostale specifikacije.
Ove opcije bi trebalo da vam pomognu da shvatite koju RAM memoriju vaš računar koristi. Ako želite da nadogradite memoriju, budite sigurni da dobijate isti tip RAM-a, jer ne možete direktno da zamenite DDR3 za DDR4 RAM bez da morate da zamenite i matičnu ploču.
Provera tipa memorije preko Command Prompt-a
U polje serch ukucajte komandu „CMD“
Kada se otvori CMD unesite komandu: wmic memorychip get BankLabel, DeviceLocator, MemoryType, TypeDetail, Capacity, Speed
Kad unesete komandu pritisnite taster Enter.
Ova komanda će prikazati detaljne informacije o vašim RAM modulima. Kolona „Memory Type“ će dati broj koji odgovara tipu RAM-a. Na primer, 24 označava DDR3, a 26 DDR4...
Kako proveriti osnovne informacije o RAM memoriji u Windows 11 i Windows 10
Osnovne informacije o svojoj RAM memoriji možete pronaći i na stranici O stranici - About page.
U polje Pretraži - Search ukucate "About" i kliknite na opciju About page da biste je otvorili.
U odeljku Specifikacije uređaja - Device Specifications, vaš ukupan kapacitet RAM-a je prikazan pored Instalirana RAM memorija - Installed RAM .
Ako ne možete da se snađete u Windows-u možete koristiti besplatne aplikacije poput CPU-Z ili Speccy da proverite sve o vašoj memoriji. Preuzmite i instalirajte bilo koji od ova dva navedena programa, a na kartici Memorija - Memory videće te sve podatke o vašoj RAM memoriji.