Proxy i VPN serveri štite korisnički identitet i odlični su alati za siguran pristup web sadržaju. I jedan i drugi povećavaju sigurnost vaše internet veze, ali kako to tačno funkcioniše i u čemu se razlikuju?
VPN i proxy su onlajn usluge koje skrivaju vašu IP adresu preusmeravanjem vašeg internet saobraćaja preko udaljenog servera. Proxy radi samo sa jednom aplikacijom ili uslugom, dok VPN obezbeđuje sav vaš internet saobraćaj i šifruje ga radi dodatne bezbednosti i privatnosti.
Poput proxy-ja, VPN će sakriti vašu IP adresu kada se prvi put povežete sa serverom i zameniti je IP adresom VPN provajdera. Međutim, samo VPN će preusmeriti vaše internet podatke kroz šifrovani tunel, čuvajući privatnost vaše aktivnosti na mreži.
Proxy je pogodan za pretraživanje interneta, ali vam neće pružiti nivo bezbednosti i napredne funkcije koje vam nudi VPN.
Šta je VPN?
VPN je skraćenica za virtuelnu privatnu mrežu. VPN kreira šifrovani tunel za vaše podatke, štiti vaš onlajn identitet skrivanjem vaše IP adrese i omogućava vam da bezbedno koristite javne Wi-Fi pristupne tačke.
VPN-ovi rade na nivou operativnog sistema. To znači da preusmeravaju sav vaš saobraćaj, bilo da dolazi iz pregledača ili aplikacije. Oni takođe šifruju saobraćaj između interneta i vašeg uređaja. Kao rezultat toga, vaš Internet provajder ne može da vidi šta radite na mreži, samo da ste povezani na VPN server. Ovo šifrovanje vas takođe štiti od praćenja web lokacija, nadzora vlade i bilo kakvih hakera koji bi mogli da pokušaju da vas špijuniraju.
Šta je proxy server?
Obično, kada pretražujete web, vaš računar se direktno povezuje na web lokaciju i počinje da preuzima stranice za čitanje. Ovaj proces je jednostavan. Međutim, kada koristite proxy server, vaš računar prvo šalje sav web saobraćaj na proxy. Proxy prosleđuje vaš zahtev ciljnoj web lokaciji, preuzima informacije i vraća ih vama.
Maskirajući IP adrese na ovaj način, proxy serveri omogućavaju korisnicima da zaobiđu ograničenja sadržaja i nadgledanje. Npr., korisnici mogu da gledaju geografski ograničen sadržaj, kao što je pretplatnik na Netflix-a sa sedištem u Srbiji koji se povezuje na američki proxy server da bi pristupio sadržaju Netflix-a u Italiji.
Sličnosti VPN-a i Proxy-ja
Da li je VPN bolji od proxy-ja?
VPN je bolji jer pruža privatnost i sigurnost usmeravanjem vašeg saobraćaja preko bezbednog VPN servera i šifrovanjem vašeg saobraćaja. Proxy jednostavno prosleđuje vaš saobraćaj kroz posrednički server, ali ne nudi nužno dodatnu zaštitu. Za razliku od proxy-ja, VPN radi na nivou operativnog sistema kako bi osigurao sav vaš saobraćaj.
Da li treba da koristite besplatni VPN ili besplatni proxy server?
Besplatna bezbednosna rešenja mogu da unesu softverske ranjivosti u vaš IT sistem, što će poništiti bezbednosne prednosti koje se nadate da ćete dobiti od ovih rešenja. Zato je najbolje izbegavati besplatnt VPN i proxy.
Besplatni proxy i VPN takođe često značajno usporavaju brzinu internet veze.
Zaključak
VPN i proxy su slični jer oba preusmeravaju vaš web saobraćaj preko udaljenog servera i skrivaju vašu IP adresu. Međutim, VPN je superiorniji od proxy servera u mnogim aspektima. Ako vam je stalo do vaše privatnosti i bezbednosti, bez sumnje bi trebalo da izaberete VPN.