Kako izabrati najbolji laptop s obzirom na vaše potrebe i budžet ?
Kada kupujte laptop svakako želite da zadovoljite potrebe koje trenutno imate i da bude u stanju da izvrši sve zadatke koje pred njega postavite u narednih 5-6 godina.
Performanse u dobroj meri određuju karakter laptopa, njegove mogućnosti primene, klasu ili način upotrebe. Ukoliko laptop raspolaže veoma snažnim procesorom i grafikom, to znači da je pogodan za multimediju ili gejming, ali se ne može očekivati dugo trajanje baterije. Korisnik bi trebao biti iskren sa samim sobom šta mu je zapravo potrebno. Da budemo načisto, za internet ili gledanje filmova biće dovoljan praktično bilo koji laptop.
Šta je, prema mom mišljenju, najbitnije prilikom izbora laptopa – računara danas?
Prva stavka koju treba gledati je procesor jer ne može biti dobar laptop sa lošim procesorom i obrnuto.
Neko preferifa Intel, a neko AMD procesore, to je isto kao da vas neko pita da izaberete Mercedes ili BMW. Po mom mišljenju to uopšte ne treba gledati. Najbitnija stvar za izbor procesora je test procesora CPU Benchmarks tamo je sve to neko istestirao umesto vas i vaše je samo da unesete željeni procesor i dobijate poene na osnovu kojih će te odlučiti šta kupiti.
Za Laptop koji se koristi u kućnoj upotrebi na kojem surfujete internetom, gledate filmove, slušate muziku, obrađujete fotografiju i video amaterski potrebno je da procesor ima od 4000 – 6000 poena. To je više nego dovoljn za kućnu upotrebu, a i mirni ste narednih 5-6 godina. Sa ovim procesorom vaš laptop neće biti kao puž, naprotiv leteće svo vreme i bićete zadovoljni. Sve ispod ovog je loša odluka, to je isto kao da poredimo odlazak na odmor sa automobiliom od 1000m3 i 2000m3, sa oba ćemo stići na odredište ali sa ovim sa manjom kubikažom (potrebne su psihološke pripreme za preticanje, uzbrdo sa klimom jedva ide…) to je paćenje, pogotovo ako je teren brdovit. Za poslovne korisnike poterbno je izabrati laptop sa procesorom koji ima više od 8000 poena. U zavisnosti od zadataka koje treba da izvršavate sa laptopom opredeljujete se koji će procesor biti (8000 i više poena). Što su zahtevniji programi koje ćete koristiti to vam treba bolji procesor.
Druga stvar koju treba gledati je RAM memorija
Memorija za računar je kao put (lokalni, regionalni, magistralni, autoput, znači što bolji put vi idete brže) što više memorije to brže obavljamo zadate radnje.
Ukoliko je vaš izbor za ličnu upotrebu dovoljno je da izaberite 8 GB RAM memorije. Ako ste poslovni korisnik vaš izbor bi trebao biti 16GB i više ram memorije. Zašto je potrebna tolika memorija? Pored mnogih uloga koje ima jedna je ta da u internet pretraživaču možete otvoriti, na primer, 20 tabova i da pri tom držite nekoliko otvorenih programa, a da ne dođe do kočenja u radu.
Treća stvar na koju treba da obratite pažnju je disk za čuvanje podataka
Ovde imamo dva izbora HDD ili SSD disk. Čvrsti diskovi (na zalasku karijere) su jeftiniji od SSD diskova te se za isti novac može dobiti više prostora za skladište podataka. SSD diskovi su međutim mnogo brži, lakši, otporniji na mehaničke kvarove i troše manje energije. Kada sednete za laptop koji ima SSD odmah osećate razliku. Celokupno iskustvo sa SSD diskom je glatko i računar funkcioniše laganije.
Naša preporuka bila bi da zbog performansi izaberete SSD disk (za početak vam je dovoljno 120GB), a za skladište podataka kupite eksterni Hard Disk. Poslovni korisnici treba da imaju SSD od minimum 512GB.
Grafička kartica
Dosta računara koji se koriste za kancelarijski posao ili kućnu upotrebu imaju integrisanu grafčiku karticu koja je sasvim dovoljna za svakodnevnu upotrebu. Međutim ako ste poslovni korisnik vaš izbor bi trebao biti neintegriisana grafička kartica.
Baterija
Osnovna ideja kod prenosnih uređaja je i mogućnost da ih koristite kada vam izvor napajanja nije u blizini. Ukoliko vam treba laptop koji ćete koristiti van kancelarije, kuće ili na putovanjima.tada faktor baterije stupa na snagu.
Važno je da znate da i vaš način korišćenja utiče na potrošnju baterije, ali laptopovi sa visokim performansama, zahtevnim procesorima i grafikama obično ne mogu dugo da rade bez punjača.
Zaključak
Opšte pravilo je da kupite neki što standardniji model laptopa (koji je prodat u više primeraka) zbog delova, jer u budućnosti ako dođe do kvara lakše ćete naći delove. Procesor je ipak najbitnija stavka, pa kupite što bolji. RAM memorija nije toliko bitna prilikom kupovine jer je uvek možete dodati ako zatreba.
Ako nemate dovoljno novca za željeni model laptopa, bolje da sačekate dok ne skupite novac, jer ako kupite najjeftiniji sa njim ćete samo imati probleme.
Srećna kupovina!