Ako se vaš računar sa Windows 10 pokreće sporo, možda postoje problemi sa hardverom ili softverom. Računar bi trebalo da pokrene Windows u roku od 10 sekundi. Ako se računar pokreće sporo, duže od 30 sekundi, to može biti frustrirajuće.
Problem koji se dešava mnogim korisnicima je da se Windows 10 sporo pokreće kada se računar ponovo pokrene. Ovo je neverovatno frustrirajuće, jer većina nas očekuje da će naš uređaj biti odmah dostupan kad god nam zatreba.
Srećom, znamo kako da popravimo ovu grešku. U našem članku možete pronaći nekoliko metoda koje se mogu primeniti da popravite sporo pokretanje na Windows 10.
Onemogućite nepotrebne programe za pokretanje
Jedan od glavnih razloga zbog kojih bi vašem računaru trebalo neko vreme da se pokrene je to što sve aplikacije pokušava da učita odmah. Mnoge od njih su verovatno nepotrebne, pa uredite opcije pokretanja operativnog sistema Windows 10 i onemogućite one koje vam zaista nisu potrebne.
Obratite pažnju na sve koji su označeni kao Visok uticaj jer će oni imati veći uticaj na brzinu pokretanja vašeg računara.
Nadogradite upravljačke programe
Nadogradnja upravljačkih programa može da reši probleme sa sporim performansama računara. Da biste rešili probleme sa sporim pokretanjem računara, možete pokušati da nadogradite upravljačke programe na računaru, posebno upravljački program SATA i AHCI kontroler.
Ako nemate vremena ili računarskih veština da ručno nadogradite drajvere, to možete da uradite automatski sa besplatnim programom Driver Booster.
Driver Booster će automatski prepoznati vaš sistem i pronaći ispravne drajvere za njega. Ne morate da brinete da li ćete pogrešiti prilikom instaliranja.
Uradite skeniranje Malware
Moguće je da malware proždire sistemske resurse kada se računar pokreće. Obavezno redovno skenirajte računar u potrazi za malware-om. MalwareBytes Anti-Malware je odličan program i veoma efikasan u ubijanju svih vrsta virusa, trojanaca i ostalog malware.
Instalirajte SSD
SSD može čitati i pisati podatke mnogo brže (najmanje pet puta brže) od konvencionalnog HDD-a. Dakle, kada instalirate SSD videćete da se vreme pokretanja ubrzalo.
Možete instalirati operativni sistem na SSD, a podatke i datoteke čuvati na HDD.
Instaliranje SSD-a znači da morate uložiti i malo novca, ali možete napraviti veliku razliku u performansama vašeg računara. Jednom kada se naviknete na pokretanje sa SSD-a, nikada se nećete vratiti na stari HDD.